حمل و نقل دریایی یکی از پایه های اساسی در اقتصاد و بازرگانی امروزی است و نقش اساسی در زندگی بشر امروزی دارد. انتقال کالا با مسیرهای دریایی، سیستم اقتصادی را به تجارت جهانی متصل می کند. همچنین اجازه می دهد تا کشورها موارد مورد نیاز خود و مازاد نیاز خود را از طریق دریا وارد و یا صادر کنند. این صنعت حمل و نقل در دنیا اشتغال بالایی را ایجاد کرده است و سهم عمده ای از درآمد ناخالص برخی از کشورها را به خود اختصاص داده است. این روش حمل و نقل یکی از مهمترین روشهای حمل و نقل بین‌المللی است و شرکت‌های بازرگانی در این زمینه نقش مهمی دارند. این شرکت‌ها معمولاً به عنوان واسطه‌هایی بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در زمینه صادرات و واردات کالاها به کار می‌روند.

این نوع از حمل و نقل با توجه به ویژگی های خاص خود و امکان رفت و آمد در آبهای آزاد بین المللی، توانایی حمل و نقل بین المللی و به خصوص نقل و انتقال بار در حجم های زیاد و مسیرهای طولانی، قیمت ارزان، سلامت فیزیکی بار حمل شده و مانند آن از جایگاه خاص در بخش حمل و نقل بین المللی برخوردار است.

در ادامه با ما همراه باشید تا با خدمات حمل و نقل دریایی کالا توسط شرکت بازرگانی هوبر تجارت ملل بیشتر آشنا شوید. 

حمل و نقل دریایی شرکت هوبر تجارت ملل
ارائه خدمات حمل و نقل دریایی توسط شرکت بازرگانی هوبر تجارت ملل

حمل و نقل دریایی یک روش  انتقال بین المللی کالا است. این روش توسط سازمانها، صاحبان کسب و کار، صنایع و کارخانجات برای انتقال مقادیر زیادی کالا به خارج از کشور از طریق کشتی با استفاده از کشتی های باری استفاده می شود. از آنجایی که این روش حمل و نقل بین المللی مقرون به صرفه است، اکثر کسب و کارها زمانی که مجبور به جابجایی حجم زیادی از کالا هستند، ترجیح می دهند از این روش حمل و نقل استفاده کنند. 

این روش انتقال کالا به یکی از اصلی‌ترین و کلان‌ترین روش‌های حمل و نقل بین‌المللی کالاها اشاره دارد. در این روش، کالاها به وسیله کشتی‌ها یا ناوگان دریایی از یک مکان به مکان دیگر منتقل می‌شوند. این نوع حمل و نقل عمدتاً برای مسافرت‌های بین‌المللی و انتقال کمیت زیادی از کالاها از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می‌شود. کشتی‌ها اصلی‌ترین وسیله نقلیه در انتقال کالا از طریق دریا هستند. آن‌ها به دلیل ظرفیت زیاد و قابلیت حمل کمیت بزرگی از کالا، جزء انتخاب اصلی شرکت‌های حمل و نقل از طریق دریا محسوب می‌شوند.

حمل و نقل با استفاده از کشتی از دیگر روش های انتقال کالا متمایز است. زیرا محموله های بزرگ کالا یا ماشین آلات سنگین به طور ایده آل از طریق دریا حمل می شوند.

در حمل و نقل با استفاده از مسیرهای دریایی، کالاها در کانتینرهای بزرگ جا به جا می‌شوند. عموما محدودیت های کمتری برای حمل و نقل به روش دریایی اعمال شده است. از این نوع حمل و نقل همچنین برای حمل و نقل چندین کالای حیاتی برای یک کشور مانند نفت، تجهیزات دفاعی و هواپیما استفاده می شود. مانند سایر روش های حمل و نقل، انتقال کالا با استفاده از این روش نیز شامل فروشنده (تولید کننده)، خریدار، حامل های اقیانوسی، انتقال کالا، شرکت بازرگانی، اداره بندر و ارائه دهندگان بیمه می شود.

حمل و نقل از طریق آب ها یکی از مهمترین بخش های زنجیره تامین است. هنگام جابجایی کالا از طریق دریا، ابتدا باید با یک شرکت حمل و نقل بین المللی تماس بگیرید. هنگامی که با این شرکت های حمل و نقل تماس گرفتید، باید در مورد محصول خود و وزن بار، نوع کالایی که می خواهید حمل کنند و از کجا می خواهید کالا را تحویل بگیرند، به آنها توضیحاتی ارائه دهید.

حمل و نقل با این روش در بیان کلی توسط افرادی استفاده می شود که قصد واردات و صادرات کالا از کشورهای دیگر در سراسر جهان را دارند. برای استفاده از این نوع حمل و نقل باید محموله های سنگین حمل کنید، زیرا این روش تنها راه ایده آل برای بارهای سنگین کالا است و برای کالاهای کوچک وقت گیر و ناایمن است.

معمولاً اکثر کالاها را می توان با استفاده از حمل و نقل دریایی جا به جا کرد. اما با این وجود، باید با شرکت حمل و نقل خود مشورت کنید. معمولا اگر وزن کالای شما بیش از 100 کیلوگرم است، باید حمل و نقل با کشتی های در مسیرهای دریایی را انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که محدودیت هایی برای حمل و نقل برخی از کالاها از طریق حمل و نقل با مسیرهای دریایی وجود دارد. کالاهایی که خطرناک، فاسد شدنی و حساس هستند باید از طریق کانتینرهای مخصوصی که برای حمل این نوع کالاها طراحی شده اند حمل شوند.

در مورد حمل و نقل به روش دریایی یکسری مزیت هایی وجو دارد که در ادامه با آنها خواهیم پرداخت.

در مقایسه با سایر روش های حمل و نقل بین المللی، استفاده از این روش مقرون به صرفه ترین روش موجود برای انتقال حجم بالای کالا می باشد. هزینه این روش خیلی کمتر از حمل و نقل هوایی و میزان مالیات برای حمل و نقل دریایی کمتر از روش هوایی است.

در این روش محموله های سنگین یا حجیم مانند وسایل نقلیه، ماشین آلات و قطعات صنعتی، ماشین آلات کشاوری، مصالح ساختمانی و غیره را می توان به راحتی از طریق کشتی انتقال داد که در مورد حمل و نقل هوایی صدق نمی کند.

کشتی ها این قابلیت را دارند که محموله های خطرناک را بدون هیچ مشکلی حمل می کنند. خدمه کشتی ها در جابجایی چنین محموله هایی به خوبی آموزش دیده اند. همچنین وجود مقرراتی که برای اطمینان از ایمنی محموله کشتی و محیط زیست وجود دارند باعث افزایش ضریب ایمنی در این روش حمل و نقل شده است. در حمل و نقل با استفاده از مسیرهای دریایی کانتینرها برای امنیت بیشتر به خوبی قفل شده اند و خدمه کشتی به طور مرتب محموله را در طول مسیر بازرسی می کنند.

در این نوع حمل و نقل معمولا تعرفه های جابجایی بار ثابت است و از این رو این روش حمل و نقل بین المللی همیشه مورد توجه بازرگانان و تجار قرار داشته است و نگرانی ازین بابت مورد توجه آنها نبوده است.

خدمات حمل و نقل دریایی توسط شرکت بازرگانی هوبر تجارت ملل از جمله خدماتی است که توسط این شرکت به کلیه سازمانها، شرکت ها، صنایع و کارخانجات ارائه می گردد. شرکت بازرگانی هوبر تجارت با داشتن دفاتر و همکاری های وسیع در عمان، دبی و عراق، در حوزه حمل و نقل کالا بوسیله دریا در حوزه خلیج فارس، دریای عمان و سایر آب های بین المللی ، آماده ارائه خدمات می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و یا هرگونه مشاوه دیگر با کارشناسان ما تماس برقرار کنید.